Taekwando News

TAEKWONDO ITF NEPAL HOLD 5TH I

TAEKWONDO ITF NEPAL HOLD 5TH INTER-SCHOOL CHAMPIONSHIPS 2016

Taekwndo ITF Nepal Organized 5th Interschool Taekwondo ITF Championship successfully At Vidhya Vikash Boarding School at Bhaktapur on March 19th 2016.


130 Players and official were participants from 9 different schools in one day event for 19 Gold 19 Silver and 36 Bronze. Team Champion trophy won by Vidhya Vikash School with 9 Gold 7 Silver and 13 Bronze this School was Coordinator of the Championship.


Male Best Player secure by Rohit Deula (Himal Academy) and Female Best Player Secure by Pratima Basnet (Sungava School) they also got Beautiful Trophy.


In the Championship ending Ceremony in Evening Medal and Trophy Distributed by the Chief Guest Mr. Dilip K C, President of District Sports Development Committee. Mr Ang Temba Shrepa, Adviser of Taekwondo ITF Nepal. Principle of Vidhya School Mr Suresh Kumar Agrawal and Mr. Pradip Chettri. Also Principle Suresh K Agrawal Gave such a beautiful Token of Love to all officials and Guest.


After distribute Price ceremony Chief Guest and Guest Give speech about Taekwondo sports and discipline and encouragement for all participants


Tournament Director of this Event and President of Taekwondo ITF Nepal Laxman Basnet Give Thanks to all who sported to make such a successful One Day Beautiful Event.



TAEKWONDO ITF NEPAL HOLD 5TH INTER-SCHOOL CHAMPIONSHIPS 2016 : Final Result


BOYS 9th-10th Gup INDIVIDUAL PATTERN


NISHAN LAMICHHANE [PUBOHSS SCHOOL] GOLD


BIBASH UPRETY [GYANKUNJA SCHOOL] SILVER


KALYAN DIYALI [VIDHYA VIKASH SCHOOL] BRONZE


GOKARNA NATH YOGI [HIMAL ACADEMY] BRONZE



BOYS 8th-6th Gup INDIVIDUAL PATTERN


BHOJ RAJ GOLE [VIDHYA VIKASH] GOLD


ASTIK NAKARMI [PUBOHSS] SILVER


PRATIK PRAJAPATI [VIDHYA VIKASH] BRONZE


AARJAN GAINJU [VIDHYA VIKASH] BRONZE



BOYS 5th -1st Gup INDIVIDUAL PATTERN


SASMAN BASNET [ VIDHYA VIKASH] GOLD


SUJAN SALAMI [HIMAL ] SILVER


KIRAN DANI [NAGARJUN] BRONZE


SAILESH CHAPAGAIN [BABYLONE] BRONZE



GIRLS 9th-10th Gup INDIVIDUAL PATTERN


AARATI TIMALSINA [GYANKUNJA] GOLD


PRAKRITI BASNET [SUNGAVA KAVRE] SILVER


PRATIM BASNET [SUNGAVA KAVRE] BRONZE


DIKSHYA TAMANG [PUBOHSS] BRONZE



GIRLS 8th – 4th Gup INDIVIDUAL PATTERN


PRIYA DARSINI THAKUR [VIDHYA VIKASH] GOLD


BIBIKA BASNET [BIKATESHOWER] SILVER


DEEPA SHRESTHA [VIDHYA VIKASH] BRONZE


SALINA LAMA [NOBS] BRONZE



BOYS INDIVIDUAL SPARRING


BOYS 20 - 25 KG


ROHIT DEULA [HIMAL] GOLD


ASHISH THAPA [ BIKATESHOR] SILVER


RIKESH SITIKHU [VIDHYA VIKASH] BRONZE


JENISH KARKI [BIKATESHOR] BRONZE



BOYS 25 -30kg


ABHISHEKH BDR BASNET [NOBS] GOLD


SAMEER RANAMAGAR [ PUBOOHSS] SILVER


PRIME SAINJU [VIDHYA VIKASH] BRONZE


PARIWORTAN KC [HIMAL ACADEMY] BRONZE



BOYS 30 -35kg


SUJAN SALAMI [ HIMAL ACADEMY] GOLD


NARENDRA NATH YOGI [ HIMAL ACADEMY] SILVER


SANDEEP JARGA [HIMAL ACADEMY] BRONZE


SABIN LAMA [GYANKUNJA] BRONZE



BOYS 35 -40kg


MUKESH SITIKHU [VIDHYA VIKASH] GOLD


ROHAN KOJU [ VIDHYA VIKASH] SILVER


RAM NATH MUKHIYA [NOBS] BRONZE


ANAMOL THAPA [VIDHYA VIKASH] BRONZE



BOYS 40 -45kg


PRATAP BASNET [ VIDHYA VIKASH] GOLD


BIKASH SHAHA [VIDHYA VIKASH] SILVER


KARAN MANDAL [ HIMAL ACADEMY] BRONZE


SUSHANT CHHETRI [HIMAL ACADEMY] BRONZE



BOYS 45 -50kg


BANISH KHATIWODA [ VIDHYA VIKASH] GOLD


SUBASH PURI [ VIDHYA VIKASH] SILVER


BHOJ RAJ GOLE [VIDHYA VIKASH] BRONZE


DEEPRAJ KARKI [ VIDHYA VIKASH] BRONZE



BOYS 50 -55kg


RAHUL SHAKYA [VIDHYA VIKASH] GOLD


PRATIK PRAJAPATI [VIDHYA VIKASH] SILVER


SHIVA HARI KHADKA [VIDHYA VIKASH] BRONZE


ARJUN KARKI [VIDHYA VIKASH] BRONZE



BOYS 55 - 60kg


SASMAN BASNET [VIDHYA VIKASH] GOLD


SAILASH CHAPAGAIN [BABYLONE] SILVER


ABHISHEKH RAJ RANJAN [NOBS] BRONZ


BISHAL KC [VIDHYA VIKASH] BRONZ



GIRLS INDIVIDUAL SPARRING


GIRLS 20 -25 KG


PRATIMA BASNET [SUNGAVA] GOLD


PRAKRITI BASNET [BIKATESHOR] SILVER


SIKSHYA KC [GYANAKUNJA] BRONZE


AARATI TIMALSINA [GYANAKUNJA] BRONZE



GIRLS 25 - 30 KG


AANITA KARKI [BIKATESHOR] GOLD


MANISHA GURUNG [SUNGAVA] SILVAR


ANKITA KC [GYANAKUNJA] BRONZE


ASHMITA TAMANG [PUBOHSS] BRONZE



GIRLS 35 - 40 KG


PRIYA DARSANI THAKUR [VIDHYA VIKASH] GOLD


DIKSHYA TAMANG [PUBOHSS] SILVER



GIRLS 40 -45 KG


BIBIKA BASNET [BIKATESHOR] GOLD


DEEPA SHRESTHA [VIDHYA VIKASH] SILVER


NIKITA KUNWOR [GYANKUNJA] BRONZE



BOYS SPECIAL TECHNIC


KIRAN DANI [NAGARJUN ] GOLD


SASMAN BASNET [VIDHYA VIKASH] SILVER


BADAL GOUTAM [NOBS] BRONZE



GIRLS SPECIAL TECHNIC


BIBIKA BASNET [BIKATESHOR] GOLD


PRIYA DARSANI THAKUR [VIDHYA VIKASH] SILVER


SALINA LAMA [NOBS] BRONZE


→  More News Published on: 21 MAR 2016